eepos one KUKA'da

KUKA Roboter GmbH, dünyanın önde gelen endüstriyel robot tedarikçilerinden biri olarak kabul edilir. Temel yetkinlikleri endüstriyel robotların, kontrolörlerin ve yazılımların geliştirilmesi ve üretilmesinde yatmaktadır. Robotlar üretilirken, KUKA insan ve makine arasındaki işbirliğine güvenir. Eepos alüminyum vinç sistemlerinden destek.

Turuncu KUKA robotları bir üretim hattında çok verimli ve güçlü bir çözüm olarak kabul edilir. Sürekli tekrarlanan görevlerin sürekli olarak yüksek kalitede hızlı ve hassas bir şekilde yapılmasını sağlar. Bu nedenle, KUKA’nın Augsburg merkezinde bulunan tüm kaynakları kendi üretim hattını kurmak için kullandığını ve aynı zamanda kendi üretimi için kendi çözümlerini kullandığını söylemeye gerek yok.

6 – 500 kg arası Yükler için Esnek Üretim

KUKA Roboter GmbH’nın Üretim Müdürü Edmund Bahr, hedefi şu şekilde formüle ediyor: “Her şeyden önce asıl amacımız, modern endüstriyel 4.0 ortamına entegre olan optimum iş istasyonuydu ve her zaman. Elbette, üretimimizde bunun için robotlarımızı da kullanıyoruz. Buradaki ana hatta, 6 – 500 kg arası taşıma kapasitesinde 150’den fazla çeşit üretiyoruz. Ayrıca, ürünlerimizi ve süreçlerimizi sürekli iyileştirir ve optimize ederiz. Bu yüzden insan ve makine arasındaki işbirliğiyle gerçekleştirebileceğimiz büyük esnekliğe ihtiyacımız var.”

Tam Otomatik Eksen 1 – Üretim

Hattın geri kalanından koruyucu bir boşlukla ayrılan hücrede, ağır hizmet sınıfından gelen bir KUKA KR titan, çeşitli robotlar için taban çerçevesini, dişlileri ve karuselleri art arda hareket ettirerek farklı sıkıştırma cihazlarına yerleştiriyor. Ek olarak, KR Agilus sızdırmazlık maddesi kullanılarak bir yapışkan istasyonda çeşitli küçük parçalar monte edilir ve uygulanır. Bu otomatik montajdan sonra KR titan, eksen 1’in montajını alır ve taşıyıcıya yerleştirir.

İş İstasyonundaki Ergonomik Sistem

KUKA çalışanları vidaların vidalandığı çeşitli istasyonlarda eepos one crane sistemleri ile ergonomik olarak optimize edilmiş işyerlerinde çalışmaktadır. Edmund Bahr kararı kısmi otomasyon lehine açıklıyor: “Robotlarımız için inanılmaz çeşitliliğe sahibiz ve ayrıca ürün hatlarında sürekli iyileştirmeler yaptık, böylece çalışanlarımızı ve buradaki esnekliklerini bilinçli bir şekilde kullanmaya karar verdik. Daha iyi ergonomi ve güvenlik için tornavidalar eepos vinçlerinden asılır. Aksi takdirde, vida beslemesini otomatikleştirmek zorunda kalırdık. Buna değmez. ” Bahr, bulut tabanlı yazılım platformu KUKA Connect ile dijital bağlantıya gelince şunları ekliyor: “Robotlar ve tornavida denetleyicileri, Endüstriyel 4.0’da öngörülen her şeyi yerine getiriyor. Siparişlerini iç sistem üzerinden alırlar ve kalite kontrol, kayıt ve onay ile kendi kendilerine kayıt olurlar. Bu, her bir montaj adımı ve kullanılan ekipmanla ilgili bilgilerin KUKA bulutunda her zaman tamamen mevcut olduğu anlamına gelir.”

Eepos Vinçleri ve KUKA Hafif Robotları ile Montaj

Genel olarak, otomasyon uzmanındaki ana hat iki ilkeye göre kuruldu:

  • Otomasyon, yalnızca ödediği ve mümkün olduğu kadarıyla.
  • Ağır ağırlıklar ve tehlikeli maddelerin bulunduğu veya iş güvenliği, proses güvenliği veya maliyet etkinliği nedeniyle ödediği yerlerde otomasyon.

Etkileyici Modüler Sistem

Robotların daha fazla montajı için, Edmund Bahr, modüler vinç sisteminin bütün konseptine ikna olduğu için, eepos’tan alüminyum vinç sistemlerini seçti: “Eepos bileşenlerinin çeşitliliği, sistemlerin açıklığı ve tutarlılığı bize üretimde ihtiyacımız olan esnekliği veriyor. Ürün oluklarına sahip eepos vinç profilleri, montaj seçenekleri, krikolar ve servis istasyonları planlamada bize çok fazla özgürlük verdi. Ek olarak, eklemeler ve dönüşümler hızlı ve kolay bir şekilde gerçekleştirilebilir. Tüm çalışanlar, vinç sistemlerinin hafifliğini ve sistemlerin iş istasyonlarında sorunsuz çalışmasını takdir eder. Eepos modüler sisteminin geniş seçimi konusunda çok istekliyiz. Fayda-maliyet hesaplaması bizi hem alan vinci hem de döner vinç ile ikna etti. Çalışanların geri bildirimleri sürekli olarak çok iyiydi. Bunu tekrar tekrar yapardık.”

eepos Vinç Sistemi, Kaldırma ve Konumlandırma Yükünü Hafifletir

Üretimin bireysel aşamalarında KUKA’nın ne kadar yenilikçi olduğu görülebilir. KUKA çalışanları, MRK yetenekli hafif robot LBR iiwa ve eepos Kransysteme, montaj sırasında vidalama işlemleri üzerinde birlikte çalışır. Edmund Bahr’ın deneyimi sürekli olarak olumlu: “Eepos vinç sistemi ile parçaların ve vidalama sistemlerinin kullanımı çok kolay bir şekilde gerçekleştirilebilir ve böylece çalışanın konumlandırılması ve tutulması rahatlatılır. LBR iiwa, teçhizatı oluşturmak için bireysel bileşenleri çalışanla birlikte vidalar. Hafif robot, işbirlikçi sistemler için geçerli tüm güvenlik düzenlemelerine uygundur. Çalışan robot koluna dokunursa, hemen durur. Ek olarak, KUKA kontrol cihazı tarafından tam izleme gerçekleştirilir ve her şey ilgili sistemlere iletilir.”

Geleceğe Bakış

İnsan-robot işbirliğinin uygulanmasıyla KUKA, “İmalat Sanayi 4.0” da öncü oldu: alüminyum vinç sistemlerinin ve zemin taşıma sistemlerinin esnekliğine dayanan KUKA aletleri için tamamen ağ bağlantılı ve entegre donanım ve yazılım yapıları. Eepos GmbH’in Genel Müdürü Friedhelm Mücher, bunu Almanya’daki üretimin geleceği için belirleyici olarak görüyor: “Vinç sistemleri ve robotlar arasındaki işbirliği daha yeni başlıyor. Geleneksel araçlar, robotlarla üretkenliklerini defalarca artıracak ve vinçler buna önemli katkı sağlayacaktır.”


Entegre Ürünler

eepos one2.000 kg’a kadar yük kapasitesine sahip modüler alüminyum sistem.
eepos nanoModüler kaldırma aksları. Hafif. Hassas. Başarılı.
eepos carbon100 kg’a kadar yük kapasitesine sahip ultra hafif vinç profili.
eepos moveEnerji, sinyaller ve kendi çözümleriniz için medya sütunu.
eepos base75 kg’a kadar yük kapasitesine sahip modüler alüminyum sistem.
eepos powertrackKarmaşık Enerji Tedariki için Güç Dağıtım Sistemi