eepos one IVECO'da

IVECO Magirus üretiminin dönüşümü, eepos one modüler alüminyum sistemine yapılan yatırımın ne kadar değerli olduğunu gösterdi. Eepos vinçlerinin ve taşıma sistemlerinin durumu, beş yıllık sürekli kullanımdan sonra mükemmeldi.

Mekanik bakım ustası Dieter Wettengl, 40 yıldır Ulm tesisinde çalışıyor: “Elbette dönüşüm sırasında mümkün olan mevcut vinç sisteminin çoğunu yeniden kullanmayı amaçladık” diyor. “Ancak, beş yıllık tam üretimden sonra materyalin salon tavanından bu kadar iyi durumda olmasını beklemiyorduk.

Eepos One Sayesinde Üretime Kolay Geçiş

Ulm’deki IVECO üretimindeki eepos vinç sisteminden bahsediyoruz. Orada, şimdiye kadar 1000 çalışanı Stralis kamyon modelini üretti. Yaklaşık iki kilometre eepos rayına sahip iki montaj hattı yılda yaklaşık 20.000 araca hizmet etti. Üretimin Avrupa çapında yeniden yapılandırılmasının bir parçası olarak, IVECO Magirus şimdi Ulm’daki itfaiye araçlarının üretimine yoğunlaşıyor. Şimdiye dek her yıl sadece yaklaşık 200 döner merdiven üretildi ve itfaiye araçları için üretim tesisleri tüm Avrupa’ya yayıldı. Haziran 2013’ten bu yana, IVECO Magirus’un Ulm’daki yeni “Yangından Korunma Yetkinlik Merkezi”, bugün bu yüksek teknoloji araçlarını karakterize eden tüm özel gereksinimler ve varyantlarla birlikte, 200 merdivene ek olarak yılda yaklaşık 800 Magirus yangın söndürme aracı üretiyor.

Hafifliği Sayesinde Hızlı Dönüşüm

Ulm’daki üretim hatlarının dönüşümü, mümkün olduğu kadar çabuk ve gerektiği kadar az çabayla tamamlanması gereken yakın zamanlanmış bir projeydi. Dieter Wettengl zaman baskısını şu şekilde açıklıyor: “Küçük bir salonda, itfaiyecilerin çok özel gereksinimlerine göre dönüşüm sırasında tesisatçıları çoktan eğittik”. “Dönüşüm sırasında bize fayda sağlayan, eepos alüminyum rayların düşük ağırlığıydı” diyerek tecrübeli usta gözlemlerini aktarıyor. Sökme işlemi kolay ve hızlı bir şekilde gerçekleştirilebilir. Altı metre uzunluğundaki parçalar bile yalnızca bir kişi tarafından tutulabilir. Kamyonlar, vidalama aletleri ve şirketin kendi çalışanları – eski üretim tesisini sökmek çok sürmedi. Parçalar özenle sınıflandırılıp depolanıyor: tamamen yeni üretim tesisinde uzun çalışma süreleri olmadan yaklaşık 700 metre ray yeni iş istasyonlarına taşınıyor. Gerisi diğer IVECO Magirus tesislerinde kullanılacak. Sağlam ve sorunsuz çalışan eepos sistemi deneyimi kaçırılmayacak kadar iyi.

eepos Alusseptikleri bile İkna Ediyor

Bu her zaman böyle değildi: Ulm’daki merdiven üretiminin beş yıl önce yeni köprü vinçlerine ihtiyacı olduğunda, vinç sisteminin aklının bölündüğü IVECO tesis planlayıcısının yerleşiminde bir nokta vardı: 12 metrelik dar bir çerçevede 90 derecelik bir eğri sürmek, sadece beşe beş metrelik belirli bir aralıkta ve güvenlik mesafesi dahil. Dieter Wettengl, “O sırada bazı insanlar çelikten başka hiçbir şeyi kabul etmek istemedi”, diyor. “Alüminyum – dediler – bu çok kolay, hiçbir şey olamaz…” Bu arada, eepos teknisyenleri inşaat programına katıldılar ve teknik zorluğu tek tedarikçi olarak çözmeyi başardılar.

Hafifliğin Pek Çok Boyutu Mevcut

Bu büyük çerçeve inşaat projesi ile eepos 2008 şirketi IVECO’yu ve aynı zamanda IVECO işçilerinin güvenini ikna etti, çünkü her zaman planlamaya dahil oldular. Birkaç boyutta yeni hafiflik rakipsizdi. Alüminyum hafiftir: montajı ve sökülmesi kolaydır. Eepos sistemi tamamen iyi düşünülmüş, Dieter Wettengl şunları garanti eder: “Her bir vinç pist bölümünün bağlantılarının yan plakalar aracılığıyla gerçekleştirilmesi çok kolaydır. Bunu herkes yapabilir. Ve ray geçişleri kesinlikle temiz – bunu asla çelikle yapamazsınız! Aynı zamanda, standart ebatlardaki eepos modüler sistemi o kadar esnektir ki, her üretim işi için optimum bir vinç çözümü bulunabilir. Dönüşümler de kolaydır. Servis istasyonları olarak adlandırılan servis istasyonları bu amaca hizmet eder: mesela, sağa değil de hemen solda bir araca ihtiyaç duyulduğunda veya ek bir vinç gerektiğinde, ayrı bölümlere erişime izin veren rayda kolayca çıkarılabilen birimler. Son fakat en az değil, hafiflik pürüzsüzlük anlamına gelir. Hareket eden dişli silindirler – dört yıl sonra görülebileceği gibi – aslında eepos sisteminin düzgünlüğünü aşınmayan ve destekleyen özel plastik Lauramidden yapılmıştır. “Bu yüzden ölçümler yapıldı, çünkü işçiler eski çelik taşıma sisteminin durgunluğundan şikayetçiydiler. Günde sekiz saat milimetrelik hassasiyetle 200 kg’a kadar aşırı ağırlıklar koymak zorunda kalanlar, herhangi bir rahatlama için minnettardır.

Çekme Kuvveti Ölçümü % 50 Daha Az Çaba Gerektirir

Çekme kuvveti ölçümleri, eepos sistemindeki işçilerin sadece eski çelik sistemdeki koşulların yarısı kadar güç harcaması gerektiğini gösterdi. Ek olarak, hareketli dişlilerin silindirleri, düzgün bir şekilde çalışacak ve açılı olarak çekildiklerinde bile eğilmeyecek şekilde düzenlenir. Son olarak, tüm vinç sistemlerini koruyan ve kontrol eden bakım departmanı, eepos taşıma sistemlerinden oldukça memnun: “2008’den bu yana sürekli bir operasyon geçirdik ve hiçbir sorun yok, arıza yok, yedek parça yok, yedek parça yok”, diye onaylıyor Michael Korn. Ulm’deki yeni IVECO Magirus yangından korunma teknolojisinin üretimi, bireysel parçalar ve üç montaj hattı için bir ön montaj içerir. eepos vinçleri ayrıca pompa üretimini, dört pompa test tezgâhını, mekanik üretimi, doğramayı, metal işçiliği ve sevkıyatı kapsar. Teleskopik eepos vinçler gerektiğinde erişimi arttırır ve işi daha da esnek hale getirir. Güvenilir eepos işlevselliği artık Ulm’de artık sorgulanmıyor: Dieter Wettengl “Hafif ve sağlam, dayanıklı, güvenilir – çalışanlarımız 2008’den beri eepos alüminyum vinçlerin gerçek hayranı oldu” dedi.


Entegre Ürünler

eepos one2.000 kg’a kadar yük kapasitesine sahip modüler alüminyum sistem.
eepos nanoModüler kaldırma aksları. Hafif. Hassas. Başarılı.
eepos carbon100 kg’a kadar yük kapasitesine sahip ultra hafif vinç profili.
eepos moveEnerji, sinyaller ve kendi çözümleriniz için medya sütunu.
eepos base75 kg’a kadar yük kapasitesine sahip modüler alüminyum sistem.
eepos powertrackKarmaşık Enerji Tedariki için Güç Dağıtım Sistemi